Savet Centra za nuklearna istraživanja - CERN na 161. sastanku, koji je održan u Ženevi, anonimnim glasanjem primio je Srbiju u preliminarno članstvo CERN-a. Ministarstvo prosvete i nauke Vlade Republike Srbije saopštilo je da će ovaj status biti ozvaničen potpisivanjem ugovora između dve strane, kao i ratifikacijom u Narodnoj skupštini Republike Srbije. Ambasador Srbije pri Kancelariji UN i ostalim međunarodnim organizacijama u Ženevi Uglješa Zvekić rekao je tim povodom da je ovo najtoplija dobrodošlica povratku u CERN, kao srpskom naporu da doprinese ovoj vodećoj naučnoj multikulturalnoj instituciji. Ovo predstavlja i poziv srpskoj naučnoj zajednici da još više ulaže u istraživanje i inovaciju. Članstvo Srbije je dobro i za CERN i za Srbiju. Ovo članstvo daje CERN-u pristup srpskoj naučnoj ekspertizi, dok će srpska nauka i industrija imati korist od ovog članstva ulaskom u jedan od svetskih vodećih centara nauke i inovacije.
Savet Centra za nuklearna istraživanja - CERN na 161. sastanku, koji je održan u Ženevi, anonimnim glasanjem primio je Srbiju u preliminarno članstvo CERN-a.
Ministarstvo prosvete i nauke Vlade Republike Srbije saopštilo je da će ovaj status biti ozvaničen potpisivanjem ugovora između dve strane, kao i ratifikacijom u Narodnoj skupštini Republike Srbije.
Ambasador Srbije pri Kancelariji UN i ostalim međunarodnim organizacijama u Ženevi Uglješa Zvekić rekao je tim povodom da je ovo najtoplija dobrodošlica povratku u CERN, kao srpskom naporu da doprinese ovoj vodećoj naučnoj multikulturalnoj instituciji. Ovo predstavlja i poziv srpskoj naučnoj zajednici da još više ulaže u istraživanje i inovaciju.
Članstvo Srbije je dobro i za CERN i za Srbiju. Ovo članstvo daje CERN-u pristup srpskoj naučnoj ekspertizi, dok će srpska nauka i industrija imati korist od ovog članstva ulaskom u jedan od svetskih vodećih centara nauke i inovacije.
Srpski naučnici su uključeni u CERN još od početka postojanja organizacije jer je SFR Jugoslavija bila članica osnivač CERN-a 1954. godine, pri čemu je ostala država članica do 1961. godine. Osamdesetih i devedesetih godina, srpski fizičari su bili uključeni u DELPHI projekat, a odavno su aktivni u ISOLDE objektu, koji sprovodi niz istraživanja iz astrofizike i medicinske fizike.
Srbija se formalno ponovo pridružila porodici CERN u 2001. godini kroz sporazum o saradnji, čime je uključena u dva eksperimenta ATLAS i CMS. Nakon perioda od pet godina Savet će odlučiti o prijemu Srbije kao punopravnog člana, dodaje se u saopštenju.